Kajaki Krutyń Nadolny Mazury
Kajaki Krutyń Nadolny Mazury
"Krutyń, mała wieś między bezkresnymi lasami i nad brzegiem słynnej rzeki Krutyni. Przez wiele lat mego życia kojarzy mi się to miejsce z pojęciem wspaniałości, przygody i guślarskiej skrytości"

Rzeka Krutynia

Krutyń, mała wieś między bezkresnymi lasami i nad brzegiem słynnej rzeki Krutyni. Przez wiele lat mojego życia kojarzy mi się to miejsce z pojęciem wspaniałości, przygody i guślarskiej skrytości.

Ernst Wiechert – autor powieści "Lasy i ludzie" w tak poetycki i duchowy sposób opisuje swoje odczucia związane z najpiękniejszym fragmentem Pojezierza Mazurskiego. Wspaniałość i przygodę zapewnia tu m.in. długi na 90-120 km szlak kajakowy (w zależności od miejsca, gdzie przyjmiemy jego koniec), zróżnicowany krajobrazowo, dostępny dla każdego, po prostu piękny.

Pragniesz dowiedzieć się, jakie tajemnice skrywa rzeka Krutynia na Mazurach? Wynajmij jeden z naszych nowoczesnych kajaków i wybierz trasę odpowiednią dla siebie. Modyfikuj szlak wedle własnych potrzeb i przeżyj przygodę, która zostanie z Tobą przez resztę życia.
Kajaki Krutyń</div></div><div class=

Krutynia – rzeka o dużej różnorodności

Fenomenem mazurskiej rzeki Krutynia jest jej różnorodność krajobrazowa. Nawet wybierając się na jednodniowy spływ kajakiem, możesz doświadczyć jakże odmiennych widoków. Popłyniesz przez lasy, łąki, pola i wsie. Natkniesz się na leśne jeziora z łatwo dostępnym brzegiem oraz zobaczysz nieprzebyte trzcinowiska, skrywające tętniące lokalną fauną tajemnicze zakątki. Mijane tereny to odcinki płaskie, pagórkowate i bardzo strome skarpy w miejscach, gdzie nurt przełomem wcina się w morenowe wzgórza. Krutynia na Mazurach z uwagi na swój bezpieczny, spokojny nurt nadaje się do rekreacyjnego żeglowania. Rzeka tworzy liczne zakola i obfituje w wiele ciekawych przyrodniczo miejsc.

Rzeka Krutynia – mapa szlaku

Szlak kajakowy Krutyni rozpoczyna się na Pojezierzu Mrągowskim, przebiega przez Puszczę Piską, a od Jeziora Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Przepływająca przez Krutyń rzeka w sensie hydrologicznym, swój bieg rozpoczyna na terenach okalających Jezioro Warpuńskie.

Najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce ma jednak swój początek w Sorkwitach. Z uwagi na nieco różniące się kryteria nazewnictwa rzek na pojezierzach, Krutynia składa się z odcinków, które nazywają się odmiennie. Na różnych etapach swojego biegu, rzeka znana jest jako: Sobiepanka, Grabówka, Dąbrówka, Babięcka Struga i Struga Spychowska. Według powyższego kryterium, za początek właściwej Krutyni uważa się Jezioro Krutyńskie. Wtedy to zaczyna się zasadnicza część o oficjalnej nazwie Krutynia. Szlak biegnie aż do okolic miejscowości Ruciane-Nida, ale rzeka kończy swój bieg w Jeziorze Bełdany (jezioro, do którego uchodzi Krutynia – można jednak kontynuować wycieczkę). Cała trasa bez względu na nazwy poszczególnych odcinków nazywana jest po prostu Krutynią.

Ciekawostką jest fakt, że na początku szlaku, nurt Sobiepanki umożliwia płynięcie w obie strony.
Kajaki Krutyń</div></div><div class=
Głębokość rzeki Krutynia wynosi przeciętnie 65 cm, dno rzeki jest porośnięte wodorostami i liliami wodnymi, a jej brzegi są dostępne, piaszczyste. Jest w niej mnóstwo ryb i raków, stanowi więc miejsce wypoczynku wszystkich uprawiających sport wędkarski i wodny.

Nie jest niczym zaskakującym, iż kto raz tutaj zawitał, wraca jeszcze wielokrotnie.

Kajak Krutynia – atrakcje na szlaku

W powszechnej opinii za najatrakcyjniejszy fragment szlaku Krutyni uważa się odcinek od miejscowości Krutyń do Ukty. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku, z dużą ilością niewielkich, malowniczych i często odosobnionych plaż. W ich sąsiedztwie znajdują się pola namiotowe, a doskonale rozwinięta infrastruktura gastronomiczna czyni ten odcinek idealnym do rodzinnych wypadów.
Na spływie szlakiem Krutyni spotkasz wiele obiektów i miejsc o bardzo bogatej historii. Są to m.in.: grodzisko w Zyndakach – pozostałość po bytności staropruskiego plemienia Galindów; klasztor starowierców w Wojnowie oraz umocnienia i schrony z czasów I i II wojny światowej w Rucianem-Nidzie. Niesłabnącą popularnością turystów cieszy się też zabytkowa śluza Guzianka.

Całość trasy oszałamia zielenią, bliskością przyrody oraz ciszą.

Charakterystyka rzeki Krutynia

Biorąc pod uwagę rzeki występujące w tym rejonie kraju, Krutynia jest bardzo płytka. Jej średnia głębokość to około 0,65 m, choć zdarzają się też miejsca, gdzie poziom wody to 3-7 m. Szerokość rzeki to od kilku do 30-40 metrów. Dolina Krutyni ma od 1500 m szerokości w części środkowej do zaledwie 30-50 m w północnym i południowym biegu. Otaczają ją malownicze wzgórza morenowe o urozmaiconej rzeźbie. Wzdłuż rzeki występują liczne torfowiska i bagna, a samo koryto tworzy liczne zakola, zwłaszcza w środkowej części rezerwatu. Spadek Krutyni to około 1,3 m na długości 10 km.

Nurt rzeki jest wolny, dzięki czemu jest ona idealnym miejscem do wypoczynku. Korzystają z tego również wędkarze, którzy ochoczo zarzucają swe wędki z piaszczystych, łatwo dostępnych brzegów. Rzeka Krutynia na Mazurach obfituje w ryby i raki, co dobitnie świadczy o wyjątkowej czystości tutejszych wód.

Krutynia Mazury – flora w korycie rzeki

Widoczne w wielu miejscach trasy dno porośnięte jest wodorostami. Na powierzchni rzeki z pewnością natkniesz się na grążele żółte (Nuphar lutea); grzybienie białe zwane też liliami wodnymi (Nymphaea alba) oraz strzałkę wodną (Stagittaria sagittifolia). Popularną rośliną, którą podziwiać możesz z kajaka, jest osoka aloesowata (Stratiotes aloides), a w nurcie z pewnością dostrzeżesz gąbkę słodkowodną (Spongilla lacustris). Na trasie miniesz wiele kamieni porośniętych hildenbrandią rzeczną (Hildenbrandia rivularis).

Spływ kajakowy Krutynią to nie lada gratka dla miłośników nieskalanej przyrody, ale też dla wędkarzy, rodzin z dziećmi i każdego, kto pragnie zakosztować przygody w otoczeniu sielankowych krajobrazów, jednocześnie dobrze się bawiąc i odpoczywając.

Krutyń Mazury – kajaki na wyciągnięcie ręki

Rzeka Krutynia na Mazurach bez wątpienia należy do głównych punktów na kajakowej mapie Polski. Długi, malowniczo położony szlak z licznymi możliwościami modyfikacji, które pozwalają dostosować długość trasy i jej poziom trudności do poszczególnych uczestników spływu, od lat cieszy się niemałą popularnością. Nadolny ze swoją flotą nowoczesnych, całkowicie bezpiecznych i łatwych w manewrowaniu kajaków jedno- i wieloosobowych umożliwi Ci wejście w fascynujący świat ciszy i zabawy. Zapewniamy sprzęt i logistykę. Kajaki Nadolny to szansa. Od Ciebie zależy, jak ją wykorzystasz.

Pamiętaj jednak, że kto raz tu zawitał, wróci na Krutynię jeszcze wielokrotnie. Budzimy w ludziach pasję, zachęcamy do aktywności, dajemy wolność.
social mediasocial mediasocial mediasocial media
Przyjedź
Mapa zaprowadzi
NIP: 7421892028
REGON: 510972866