Kajaki Krutyń Nadolny Mazury
Kajaki Krutyń Nadolny Mazury

Krutyń spływy – mapa

Spływ kajakowy Krutynią odbywa się po jednym z najbardziej malowniczych szlaków nizinnych w Europie. Jego długość to ponad 100 km a niezliczone możliwości modyfikacji trasy stwarzają pole do wielokrotnych wycieczek – każdorazowo można wówczas odwiedzić inny, atrakcyjny zakątek. Trasa kajakowa Krutynia rozpoczyna się na Pojezierzu Mrągowskim, wiedzie przez Puszczę Piską, a swój bieg kończy w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Połowę trasy pokonuje się rzekami i strugami o różnych nazwach – reszta to jeziora.

Tradycyjnie spływ kajakowy Krutynią rozpoczyna się na Jeziorze Lampackim w miejscowości Sorkwity. Źródło Krutyni znajduje się jednak nieco dalej na północ, tuż za Jeziorem Warpuńskim.

Jeśli pragniesz rzucić się w wir niezapomnianej, wodnej przygody, wybierz się na Mazury i rusz na szlak razem z nami. Poznaj szczegóły dotyczące trasy oraz ciekawe miejsca w okolicy i zanurz się w świecie mazurskich lasów, tętniących życiem jezior i leniwych rzek.
W naszej ofercie jest 7 tras
o łącznej długości blisko 90 km.
Aby zapoznać się z przebiegiem i opisem poszczególnych tras, wystarczy, iż zaznaczysz dowolną w tabeli. Trasy ustawione są w kolejności od najdalszej (Sorkwity - Dłużec), do najbliższych względem naszej bazy w Krutyni. Możesz również skorzystać z naszej interaktywnej mapy (patrz poniżej).
  • W zależności od czasu pobytu w Krutyni, masz do wyboru jednodniowe trasy, a przy dłuższym pobycie możesz co dzień pływać inną. Ewentualnie zdecydować się na poważny, nawet kilkudniowy spływ kajakowy, połączony chociażby z biwakowaniem na świeżym powietrzu. Lecz pamiętaj! Im dłuższa trasa, tym większy wysiłek.
  • Choć podajemy czas trwania spływu, to jest on tylko orientacyjny. Nie limitujemy czasu i nie uzależniamy od niego kosztu wynajmu kajaków. Każdy płynie takim tempem i poświęca tyle czasu na rekreację, ile potrzebuje. Z chwilą kiedy dopłyniesz do końca trasy - dzwonisz, a my przyjeżdżamy po Ciebie i kajaki.
  • długość trasy:
    13 km
    czas trwania spływu:
    od 2 do 3 godzin
    Nim rozpoczniemy spływ polecamy zwiedzić w miejscowości Sorkwity neogotycki pałac w stylu angielskim oraz kościół ewangelicki z XVII w. Nieopodal jest również średniowieczne grodzisko pruskie. Spływ zaczynamy od jeziora Lampackiego (przy PTTK w Sorkwitach), płynąc na południe. Jezioro cechuje się wysokimi brzegami od strony zachodniej a płaską linią brzegową od wschodu. Płynąc wschodnią częścią, musimy wpłynąć przez wąski przesmyk na jezioro Lampasz, a następnie na bardzo płytką rzekę Sobiekankę. Jeśli kajak jest mocno dociążony, zdarza się, że trzeba go holować. Mijając jezioro Kujno, wpływamy na rzekę Grabówkę, której brzegi są bardzo błotniste. Zaraz po jej przepłynięciu znajdziemy się na jeziorze Dłużec. Z kolei w miejscowościo tej samej nazwie, znajduje się punkt odbioru kajaków. Jest nim most znajdujący się między jeziorami Dłużec, a Białym, na przesmyku zwanym Chmielówką.
    długość trasy:
    12 km
    czas trwania spływu:
    od 2 do 3 godzin
    Jezioro Białe posiada cztery urokliwe wyspy. Polecamy płynąć zachodnią stroną jeziora ponieważ jest ona lesista, szukając rzeki Dąbrówki. Po przepłynięciu 1,5 kilometrowego odcinka rzeki wpływamy na rynnowe jezioro Gant. To bardzo piękne jezioro zmienia się w rzekę Gancka Struga, na której po przepłynięciu krótkiego odcinka, powinniśmy skręcić w lewo. Można też skręcić w prawo (dla ciekawskich), ale wpłyniemy wówczas na jezioro Tejsowo, z którego będziemy musieli zawrócić. Kiedy dojrzymy most, będzie to oznaczać, iż jesteśmy już we wsi Babięta.
    długość trasy:
    16 km
    czas trwania spływu:
    od 4 do 5 godzin
    To najdłuższy odcinek, który rozpoczynamy od mostu. Dopływając musimy spłynąć na lewą stronę brzegu w celu przeniesienia kajaka. Omijamy w ten sposób młyn wodny przez, który nie ma możliwości przepłynięcia. Schodzimy lewą stroną brzegu. Woda w tym miejscu jest bardzo czysta i bardzo utleniona. Po pewnym czasie wpływamy na jezioro Zyzdrój Wielki, a następnie Zyzdrój Mały. Brzegi obu zbiorników w większości są silnie zalesione. Na końcowym etapie zbiornika znajduje się największa śluza na całym szlaku. Musimy tam przenieść kajaki (ok. 70 m). Po zwodowaniu czeka nas leniwa rzeka, po przepłynięciu której wpływamy na jezioro Spychowskie. Trzymając się lewej strony wpływamy pod mostem na rzekę o silniejszym nurcie, która znajduje się już na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
    długość trasy:
    7 km
    czas trwania spływu:
    od 1 do 2 godzin
    Po przepłynięciu mniej więcej kilometra zobaczymy "Kozią Górę". To byłe grodzisko z epoki żelaza. Na skrzyżowaniu wpływamy w lewo, a po przepłynięciu przesmyku wpływamy na jezioro Zdrużno. Trzymamy się prawe strony i powoli wpływamy na jedno z najładniejszych miejsc na całym szlaku – jezioro Uplik. Kierując się na północ po prawej stronie zobaczymy ponad 200 letni las sosnowy. Po przepłynięciu pod mostem drogi 58 wpływamy na jezioro Mokre, największe i najgłębsze na szlaku (głębokość sięga 50 m). Wciąż płynąc prawą stroną docieramy do miejscowości Zgon.
    długość trasy:
    12 km
    czas trwania spływu:
    od 2 do 3 godzin
    Wybierając tę trasę musimy mieć na uwadze, iż w razie silnego wiatru i wysokich fal, ze względów bezpieczeństwa, należy zrezygnować ze spływu. W trakcie pokonywania tego odcinka najlepiej jest trzymać się prawego brzegu. Jezioro posiada trzy wyspy, a jedna z nich była zasiedlona w średniowieczu. Tu poruszamy się wśród rezerwatów. Dopływając do śluzy musimy przenieść kajak (ok. 5 m) i wpływamy na bardzo malownicze jezioro Krutyńskie. Z niego natomiast na rzekę Krutynię. Odcinek ten to najpiękniejszą część szlaku. Trasa kończy się na naszym polu namiotowym.
    długość trasy:
    13 km
    czas trwania spływu:
    od 2 do 3 godzin
    To najczęściej wybierany odcinek przez wszystkich kajakarzy. Należy do najbezpieczniejszych z piękną przyrodą, historią, oraz barami ulokowanymi po drodze. Szczególnie polecany dla początkujących. Trasa zaczyna się z naszego pola namiotowego. Pierwszym przymusowym przystankiem oraz przeszkodą, jaką zobaczymy po drodze jest młyn wodny z XIX wieku. Tam przenosimy kajaki na drugą stronę (ok. 60 m). Rzeka jest dość wartka i kręta. Po drodze mijamy miejscowość Rosocha oraz bar, który znajduje się za mostem po prawej stronie. Od tego momentu rzeka staje się coraz bardziej leniwa. Niedługo po minięciu mostu w Wojnowie, docieramy do drugiego w Ukcie.
    długość trasy:
    15 km
    czas trwania spływu:
    od 3 do 4 godzin
    Odcinek ten jest nazywany "Mazurską Amazonką". Posiada wiele powalonych drzew i jest dość kręty, nadaje całości egzotycznego charakteru. Tu rzeka staje się głębsza, brzeg trudniej dostępny porośnięty bujną roślinnością. Teren dookoła jest mocno bagienny. Po minięciu mostu w miejscowości Nowy Most (ok. 300 m) dopłyniemy do Stanicy Wodnej. Dalszy spływ staje się coraz atrakcyjniejszy. Jezioro Gardyńskie jest bardzo malownicze. Płyniemy prawą stroną i musimy znaleźć wąski przesmyk. Po wpłynięciu na jezioro Malinowe płyniemy już do samej miejscowości Iznota.
    długość trasy:
    28 km
    czas trwania spływu:
    od 5 do 7 godzin
    Trasa dla ambitniejszych żeglarzy łącząca w sobie dwa standardowe odcinki
    J. LampackieJ. KujnoJ. DłużecJ. BiałeJ. GantJ. Zyzdrój WlkJ. SpychowskieJ. KierwikJ. ZdróżnoJ. MokreJ. KrutyńskieJ. DuśJ GardyńskieJ. MikołajskieJ. BełdanyJ. NidzkieSorkwityDłużecBabiętaSpychowoZgonKrutyńUktaIznotaMikołajkiRuciane-Nida
    długość trasy:
    13 km
    czas trwania spływu:
    od 2 do 3 godzin
    długość trasy:
    12 km
    czas trwania spływu:
    od 2 do 3 godzin
    długość trasy:
    16 km
    czas trwania spływu:
    od 4 do 5 godzin
    długość trasy:
    7 km
    czas trwania spływu:
    od 1 do 2 godzin
    długość trasy:
    12 km
    czas trwania spływu:
    od 2 do 3 godzin
    długość trasy:
    13 km
    czas trwania spływu:
    od 2 do 3 godzin
    długość trasy:
    15 km
    czas trwania spływu:
    od 3 do 4 godzin
    długość trasy:
    28 km
    czas trwania spływu:
    od 5 do 7 godzin

    Krutynia spływ kajakowy – walory przyrodnicze

    Rzeka Krutynia, a w zasadzie cały szlak to niesamowite bogactwo fauny i flory. Wprawne oko z łatwością wypatrzy wiele rzadkich gatunków jak choćby bielik czy czapla siwa. Miłośników bliskiego kontaktu z przyrodą ucieszy fakt, że ponad połowa szlaku znajduje się na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, a na trasie spływu lub w jego okolicy utworzono 8 rezerwatów przyrody i aż 4 zespoły przyrodniczo-krajobrazowe.

    Krutyń spływy kajakowe – charakterystyka tras

    Spływy kajakowe rzeką Krutynią dostępne są dla każdego. Nasze kajaki to nowoczesny, bezpieczny sprzęt, a warunki spływu są bardzo dobre. Na rzece występują nieznaczne progi, łagodne zakręty, mielizny, ławice oraz małe, regularne bystrza. Charakterystykę rzek nizinnych opisuje potrójna skala, nawiązująca do trudności, uciążliwości i atrakcyjności szlaku.

    Krutyń spływy kajakowe – skala trudności

    Według skali trudności ZW opisującej rzeki nizinne Krutynia mieści się w kategorii ZWA, co oznacza rzekę bardzo łatwą, dostępną dla początkujących. Prąd jest powolny, nurt bez zaburzeń, a przeszkody znacząco utrudniające pokonanie szlaku, praktycznie nie istnieją.

    Krutyń spływy kajakowe – skala uciążliwości

    Biorąc pod uwagę ilość przeszkód na trasie Krutyni, można śmiało przyjąć, że pokonanie trudności wymagających wysiadania z kajaka zajmuje mniej niż 10% czasu przeznaczonego na płynięcie. Z tego względu pod kątem uciążliwości Krutynia klasyfikowana jest do kategorii U1 (szlak nieuciążliwy).

    Krutyń spływy kajakowe – skala atrakcyjności

    Oznaczanie malowniczości rzek jest bardzo subiektywne, do oceny należy więc podchodzić z pewną rezerwą. Każdy może mieć nieco inny pogląd na ocenę estetycznych walorów szlaku oraz otaczających go krajobrazów, dlatego też opinie czasem się różnią. Mimo wszystko skala jest pewnym wyznacznikiem tego, czy mamy do czynienia z rzeką ciekawą, czy mało atrakcyjną. Wybierając się na spływ po Krutyni, musisz wiedzieć, że trasa ta otrzymała maksymalną liczbę 3 gwiazdek (***), oznaczającą szlak bardzo malowniczy.

    Ile czasu zajmuje spływ kajakowy rzeką Krutynią?

    Wyszczególniliśmy odcinki trasy wraz z dystansem do pokonania i orientacyjnym czasem przebycia danego fragmentu trasy. Jeśli jednak chcesz pokonać cały szlak, musisz przeznaczyć na to od 7 do 9 dni. Choć rzeka jest bardzo łatwa, przepłynięcie całej trasy jest bardzo wymagające, nie jest to wycieczka dla początkujących. W sytuacji, gdy spływ trwa kilka dni, nocleg możesz spędzać na jednym z pól namiotowych gdzieś na trasie lub w licznych obiektach lokalnej infrastruktury turystycznej.

    Krutyń spływy – trasa

    Spływ kajakiem po Krutyni to w rzeczywistości podróż przez liczne rzeki i jeziora.

    1. Ruszając z miejscowości Sorkwity, mijasz Jezioro Lampeckie (pierwsza stanica wodna) i Jezioro Lampasz. Oba są stosunkowo bezpieczne, choć na tym pierwszym pojawiają się wyższe fale. Dalej wpływasz na rzekę Sobiepanka, która zaprowadzi Cię do Jeziora Kujno, za którym położona jest bogata w gospodarstwa agroturystyczne miejscowość Grabowo.
    2. Błotnistą rzeką Grabówką popłyniesz do miejscowości Dłużec, rzeki Chmielówki i Jeziora Białego (druga stanica), na którym należy zachować ostrożność (jest to dość rozległy akwen). Następnie urokliwa Dąbrówka zaprowadzi Cię do Jeziora Ganty, z którego Gancką Strugą dopłyniesz do trzeciej stanicy wodnej i miejscowości Babięta (po drodze możesz odbić na zachód i odwiedzić urokliwe Jezioro Tejsowo i Krawienko).
    3. Za miejscowością Babięta czeka Cię pierwsza przenoska. Trzeba pokonać szosę, uważaj więc na ruch samochodowy. Spływ kajakowy po Krutyni odbywa się dalej przez Jezioro Zyzdrój Wielki oraz Zyzdrój Mały, później kolejna przenoska i Zyzdrojowa Struga, która zaprowadzi Cię do czwartej stanicy i miejscowości Spychowo.
    4. Na trasie Spychowo-Zgon trzeba zwrócić uwagę na znalezienie właściwego przejścia i nie skracać sobie drogi przez trzcinowiska. Dopływasz do Stanicy w Zgonie i kontynuujesz wycieczkę przez Jezioro Mokre, które przy wietrznej pogodzie może być niebezpieczne. Za szóstą stanicą w Cierzpiętach czeka Cię krótka przenoska przy śluzie. Wkraczasz właśnie na Jezioro Krutyńskie i do stanicy Krutyń.
    5. Rzeka Krutyń zaprowadzi Cię na kolejne etapy spływu. To trasa Krutyń-Ukta. Po drodze musisz ponownie przenieść kajak, a tuż za Uktą zlokalizowano ósmą stanicę na trasie. Trasa spływu Krutynią wiedzie dalej do miejscowości Nowy Most (i kolejnej stanicy) oraz Iznota. Pomiędzy nimi trzeba uważać, przepływając przez wypłycaną deltę z mulistym dnem.
    6. Spływ rzeką Krutynią odbywa się w kierunku północ-południe. Możesz jednak odbić na północ, by dotrzeć do Mikołajek. Kontynuując jednak szlak w kierunku południowym, wpływasz na Jezioro Beldany i docierasz do stanicy w Kamieniu.
    7. Następnie przez śluzę Gruzianka przedostaniesz się do miejscowości Ruciane-Nida i jedenastej, ostatniej stanicy wodnej na szlaku. Płynąc dalej na południe jeziorem Nidzkim, dotrzesz do urokliwej miejscowości Krzyże.
    social mediasocial mediasocial mediasocial media
    Przyjedź
    Mapa zaprowadzi
    NIP: 7421892028
    REGON: 510972866