Kajaki Krutyń Nadolny Mazury
Kajaki Krutyń Nadolny Mazury

Trasa kajakowa Sorkwity - Dłużec

Wypożyczalnia kajaków Sorkwity to doskonałe miejsce na rozpoczęcie przygody z malowniczym i zapierającym dech w piersiach szlakiem kajakowym rzeki Krutyni. To nie lada gratka dla osób preferujących turystykę z poziomu wody. Trasa oferuje mnóstwo niezapomnianych wrażeń, a jej pierwszym etapem jest odcinek Sorkwity-Dłużec. W dalszej części szlak wiedzie do wsi Babięta, gdzie rozpoczyna się najdłuższy fragment na trasy.

Spływ Krutynią Sorkwity-Dłużec – opis trasy

Z miejscowości Sorkwity trasa biegnie w kierunku południowo-wschodnim przez jeziora: Lampackie, Kujno i Dłużec. Przepłynięcie tego odcinka zajmuje (w zależności od kondycji i umiejętności uczestników spływu) średnio od 2 do 3 godzin a jego długość to 13 km.

Spływ rozpoczyna się przy stanicy wodnej PTTK w Sorkwitach. Charakterystyczne dla jeziora Lampackiego są wysokie brzegi od zachodu oraz płaska linia brzegowa po wschodniej stronie. Jezioro to jest stosunkowo duże, jego powierzchnia wynosi bowiem niemal 280 ha. Na tym akwenie wyraźnie atrakcyjniejszy jest prawy brzeg, dlatego warto się go trzymać aż do zabudowań, kiedy to zaczynamy kierować się w stronę lewego brzegu.

Wśród trzcin znajduje się przesmyk, wiodący na jezioro Lampasz. Ten wąski zbiornik wodny ma powierzchnię 76 ha, a pokonując go, mijamy zabudowania wsi Jędrychowo oraz liczne ośrodki wczasowe położone w Borowskim Lesie.

Dalsza część trasy wiedzie przez rzeczkę o nazwie Sobiepanka, która jest bardzo płytka z dnem pokrytym kamieniami, gałęziami i czasem również pniami drzew. Na porządku dziennym jest tu szorowanie o dno. Zdarza się też, że przy niskim stanie wody na krótkich odcinkach kajak trzeba tu prowadzić.

Po pokonaniu trudności przychodzi kolej na niewielkie (zaledwie 30 ha) jezioro Kujno, z którego podążamy dalej w kierunku ujścia rzeki Grabówki – znanej z bardzo błotnistych brzegów, ale szybko przenoszącej nas na jezioro Dłużec. Tam (zwłaszcza przy gorszej pogodzie) trzeba być czujnym i płynąć przy lewym brzegu. Do końca odcinka pozostał zaledwie 1 kilometr.

Spływ Krutynią Sorkwity-Dłużec kończy się po przepłynięciu obok zabudowań wsi Dłużec, przy mostku łączącym jezioro o tej samej nazwie z jeziorem Białym. W tym miejscu odbierane są kajaki. Przesmyk ten nosi nazwę Chmielówka. To jednak nie koniec przygody. Jeśli chcesz, możesz kontynuować spływ i przekonać się, co jeszcze skrywa przed tobą Krutynia.

Spływ kajakowy Sorkwity-Dłużec – wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

W wietrzne dni należy pokonywać trasę w kamizelkach oraz trzymać się blisko brzegu. Dzięki temu w przypadku wystąpienia skrajnie niekorzystnych warunków atmosferycznych możesz szybko dostać się na suchy ląd i bezpiecznie przeczekać burzę.
social mediasocial mediasocial mediasocial media
Przyjedź
Mapa zaprowadzi
NIP: 7421892028
REGON: 510972866