Kajaki Krutyń Nadolny Mazury
Kajaki Krutyń Nadolny Mazury

Trasa kajakowa Dłużec - Babięta

Trasa kajakowa Dłużec-Babięta może stanowić jednodniową przygodę lub być częścią wielodniowego spływu szlakiem rzeki Krutyni. Dłuższy spływ daje możliwość biwakowania. Jest to jednak związane ze znacznie większym wysiłkiem. Decydując się na ten czy inny odcinek, weź pod uwagę przede wszystkim kondycję poszczególnych uczestników. Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, trasa dostarczy Ci wielu pozytywnych emocji. Powolny spływ urokliwym, leśnym szlakiem to doskonały sposób na oderwanie się od codziennego pośpiechu i niezdrowej rywalizacji.

Spływ Krutynią Dłużec-Babięta – opis trasy

Szlak wiedzie z północy na południe i liczy sobie około 12 km. Na jego pokonanie trzeba zarezerwować od 2 do 3 godzin. Jest to fragment o charakterze typowo rzeczno-jeziorowym z przewagą odcinków rzecznych. Na trasie spotkasz 3 rzeki (Dąbrówka, Gancka Struga, Babięcka struga) oraz 2 jeziora (jezioro Białe i jezioro Gant).

Szlak zaczyna się na jeziorze Białym, które jest o tyle ciekawe, że ma dość rozwiniętą linię brzegową, a w północnej jego części znajdują się cztery atrakcyjne wyspy, z których największa to wyspa Owcza. Przy pierwszej wyspie (z jej prawej strony) trafiamy na zarośnięty przesmyk, dlatego trzeba opłynąć ją z lewej strony, kierując się na największą z wysp. Dalej płynąc między wyspami, zmierzamy w kierunku prawego brzegu. Punktem wskazującym właściwy kierunek będzie stanica wodna w Bieńkach, po której minięciu znajdziemy się w pobliżu ujścia rzeki Dąbrówka.

Rzeczny fragment ma około 1,5 km długości i prowadzi nas wprost do jeziora Gant, które ze względu na wysokie, porośnięte sosnowymi borami brzegi jest bardzo malownicze. Powierzchnia jeziora wynosi 78 ha, a po jego przebyciu docieramy do trzcinowiska (kierujemy się w sam środek), gdzie z łatwością odnajdziemy piękną leśną rzekę o nazwie Gancka struga. W ten sposób opuszczamy jezioro Gant. Pokonujemy labirynt trzcin i pałek wodnych, a po chwili szlakiem wiodącym w lewo wpływamy na rzekę o nazwie Babięcka Struga.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że wytrwalsi kajakarze mogą zdecydować się na chwilę odbić w prawo. Niewielka rzeka Tejsówka wiedzie bowiem do zacisznego jeziora Tejsowo, które znajduje się 800 metrów dalej. Stamtąd jednak trzeba będzie zawrócić i płynąć dalej Babięcką Strugą, która jest stosunkowo głęboka i szeroka.

Jakieś 3 km płyniemy w otoczeniu lasów, po czym docieramy do położonej wysoko na brzegu po prawej stronie stanicy wodnej w Babiętach. Ciekawą propozycją do obejrzenia jest tu też młyn wodny. Trasa zaś kończy się we wsi Babięta. Sygnałem, że dotarliśmy do celu, jest most.

Jeśli wolisz wielodniową przygodę, kontynuuj spływ Krutynią na kolejnych odcinkach.

Kajaki Dłużec-Babięta – wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Trasa jest stosunkowo bezpieczna, nadaje się więc nawet dla niewprawionych kajakarzy. Należy jednak pamiętać, że po wpłynięciu na jezioro Białe trzeba zachować wzmożoną ostrożność. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych szlak powinien być pokonywany przy brzegu w kamizelkach, natomiast w przypadku wietrznej pogody, na jeziorze może pojawić się wysoka fala. W skrajnie trudnych warunkach konieczne jest zejście na ląd. Na brzegu bezpiecznie przeczekasz silny wiatr lub burzę.
social mediasocial mediasocial mediasocial media
Przyjedź
Mapa zaprowadzi
NIP: 7421892028
REGON: 510972866