Kajaki Krutyń Nadolny Mazury
Kajaki Krutyń Nadolny Mazury

Trasa kajakowa Babięta - Spychowo

Fragment trasy na odcinku Babięta-Spychowo sam w sobie może stanowić jednodniową propozycję. Jest to też jeden z etapów wielodniowego spływu kajakowego szlakiem rzeki Krutyni. Przed podjęciem decyzji o kontynuowaniu spływu po zakończeniu trasy, należy wziąć pod uwagę możliwości kondycyjne wszystkich uczestników. Przed wypłynięciem w trasę zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem trudności i atrakcji, na jakie można natknąć się na trasie. Warto mieć świadomość, że ruszając z miejscowości Babięta, kajaki trzeba będzie przenosić.

Spływ Krutynią Babięta-Spychowo – opis trasy

Trasa Babięta-Spychowo ulokowana jest w kierunku południowo-wschodnim, a jej długość to 16 km. Na jej przepłynięcie warto zarezerwować sobie od 4 do 5 godzin + czas na przerwy na trasie. Charakter szlaku jest rzeczno-jeziorowy, a na uczestników spływu czeka Babięcka Struga, trzy jeziora (Zyzdrój Wielki, Zyzdrój Mały oraz fragment Spychowskiego), a także nieunikniona przenoska przy śluzie Lalka (około 70 m).

Start trasy znajduje się przy moście (przy którym kończy się poprzedni odcinek). Trzeba dopłynąć do lewego brzegu i przenieść kajak, omijając młyn wodny. Tego odcinka nie da się pokonać w inny sposób.

Babięcka Struga jest w tym miejscu dość płytka, bardzo czysta i utleniona. Obfituje w różnorodną faunę i florę, a po około 3 km prowadzi nas wprost do jeziora Zyzdrój Wielki. Ten malowniczy zbiornik typu rynnowego ma powierzchnię około 200 ha, a na jego lewym brzegu położona jest letniskowa miejscowość Nowy Zyzdrój oraz liczne ośrodki wypoczynkowe. Po drugiej stronie możemy podziwiać klasyczną mazurską wieś, noszącą nazwę Zyzdrojowa Wola. Samo jezioro ma nieco ponad 4 km długości, jeśli więc warunki pogodowe są niesprzyjające, należy zachować wzmożoną ostrożność.

Płynąc dalej, dojrzymy zalesioną wysepkę, zwaną Wyspą Miłości, na której kajakarze często zatrzymują się na biwak. Kolejny etap to jezioro Zyzdrój Mały (jego brzegi – podobnie jak poprzedniego – są silnie zalesione) o powierzchni 51 ha.

Na jego końcu umiejscowiona jest największa na szlaku Krutyni śluza. Jest to też najdłuższa przenoska. Kajak przenosimy prawą stroną na odcinku około 70 m.

Następnie płyniemy leniwą rzeką zwaną Zyzdrojową Strugą. Jej długość to 2,5 km, a o estetyczne doznania dbają bagniste brzegi porośnięte lasem brzozowym i olchowych. Po lewej stronie widoczna będzie stanica wodna w Spychowie. To znak, że wpływamy na jezioro Spychowskie. Pamiętajmy, że od lewego brzegu w głąb jeziora ciągnie się mulista mielizna, którą trzeba minąć łukiem, trzymając się bliżej prawego brzegu. Za mielizną kierujemy się w stronę lewego brzegu aż do mostu, który może być końcem podróży lub bramą do rzeki o silniejszym nurcie, znajdującej się już na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Kajaki Babięta-Spychowo – wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Odcinek od wsi Babięta do miejscowości Spychowo jest najdłuższym na całym szlaku Krutyni. Jednocześnie trasa jest stosunkowo łatwa i bezpieczna, również dla niedoświadczonych kajakarzy. Choć szlak częściowo biegnie przez jeziora, wystarczy zachować podstawowe środki ostrożności, by cieszyć się niesamowitymi krajobrazami. Przy wietrznej pogodzie należy założyć kamizelkę i trzymać się blisko brzegu, co w razie pogorszenia warunków ułatwi zejście na ląd w celu przeczekania wichury bądź burzy.
social mediasocial mediasocial mediasocial media
Przyjedź
Mapa zaprowadzi
NIP: 7421892028
REGON: 510972866