Kajaki Krutyń Nadolny Mazury
Kajaki Krutyń Nadolny Mazury

Trasa kajakowa Spychowo - Zgon

Wielodniowy szlak kajakowy rzeki Krutyni podzielony jest na kilka krótszych fragmentów, które same w sobie mogą stanowić jednodniową, a raczej kilkugodzinną przygodę. Jednym z takich etapów jest trasa Spychowo-Zgon. Kajaki na tym odcinku nie pokonują znacznej odległości, co nie oznacza, że brakuje tu atrakcji lub malowniczych krajobrazów. Trasa obfituje w miejsca warte zobaczenia, a pokonać ją można bez większego wysiłku. Po dopłynięciu do miejscowości Zgon można zakończyć podróż lub kontynuować ją do miejscowości Krutyń i jeszcze dalej.

W każdym przypadku zachęcamy do zapoznania się z naszymi opisami poszczególnych tras. To znacznie ułatwi spływ i sprawi, że będziesz mieć z niego więcej frajdy.

Spływ kajakowy Krutynią Spychowo-Zgon – opis trasy

Trasa Spychowo-Zgon jest odcinkiem o charakterze typowo rzeczno-jeziorowym z przewagą jezior. Na kajakarzy czeka Spychowska Struga (o długości około 4 km), niewielka część jeziora Zdróżno, jezioro Uplik oraz początkowy fragment jeziora Mokrego. Trasa wiedzie na północ i północny-wschód, a liczy sobie zaledwie 7 km. Jej przepłynięcie średnio zaawansowanemu kajakarzowi zajmuje od 1 do 2 godzin.

Spływ rozpoczyna się przy moście drogowym w miejscowości Spychowo (do tego miejsca docieramy również, przepływając szlak poprzednimi odcinkami). Spychowska Struga na całym czterokilometrowym odcinku, jaki mamy do pokonania, jest bardzo malownicza. Przez większość czasu można podziwiać przyrodę. Już na początku widzimy zabudowania wsi Spychowo, a po przepłynięciu mniej więcej 1 kilometra, dostrzeżemy "Kozią Górę" – dawne grodzisko z epoki żelaza. Docierając do skrzyżowania, musimy kierować się w lewo, by po krótkiej podróży wąskim przesmykiem trafić na jezioro Zdróżno. W międzyczasie mogliśmy obserwować ujście do niewielkiego jeziora Karwik oraz zabudowania wsi Koczek.

Jezioro Zdróżno ma prawie 250 ha powierzchni, a znajdując się na nim, trzeba trzymać się prawej strony. Po przepłynięciu kilkuset metrów trafiamy na wąski przesmyk między trzcinami, za którym znajduje się jedno z najładniejszych miejsc na całym szlaku – jezioro Uplik, pięknie położone, zalesione i malownicze. Jego powierzchnia to zaledwie 61 ha a długość to niewiele ponad 2,5 km. Bez wątpienia jest ono jednak perłą w koronie szlaku Krutyni.

Po prawej stronie na wysokim brzegu można podziwiać 200-letni bór sosnowy. Wokół jeziora rośnie też mnóstwo świerków. Kolejnym interesującym miejscem na prawym brzegu jest Czaplisko w Ławnym Łasku – rezerwat czapli siwej.

W tym miejscu trzeba być czujnym, by nie przegapić zarastającego trzciną przesmyku, który zaprowadzi nas na jezioro Mokre. Doskonałym punktem orientacyjnym jest most drogowy (droga nr 58 na trasie Ruciane-Nida – Mrągowo).

Jezioro Mokre jest największym i najgłębszym na całym szlaku Krutyni. Jego wymiary to:

  • długość - 8 km;
  • głębokość - 50 m;
  • powierzchnia - 815 ha.
Poruszając się przy prawym brzegu, szybko dotrzemy do miejscowości Zgon. Znajduje się tu stanica wodna i wiele pól namiotowych.

Kajaki Spychowo-Zgon – wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Ruszając z miejscowości Spychowo, kajaki pokonują trasę łatwą, bezpieczną i bardzo krótką. Pomimo tego, że spore fragmenty szlaku wiodą przez jeziora, nawet mniej doświadczeni kajakarze mogą czuć się pewnie. Warunkiem jest przestrzeganie podstawowych zaleceń dotyczących bezpieczeństwa. W przypadku gorszych warunków atmosferycznych warto poruszać się bliżej brzegu. Gdy pogoda bardzo się zepsuje lub zerwie się silny wiatr, lepiej zejść na ląd i tam spokojnie przeczekać niebezpieczeństwo.
social mediasocial mediasocial mediasocial media
Przyjedź
Mapa zaprowadzi
NIP: 7421892028
REGON: 510972866