Kajaki Krutyń Nadolny Mazury
Kajaki Krutyń Nadolny Mazury

Trasa kajakowa Zgon - Krutyń

Wybierając się na kajaki szlakiem Zgon-Krutyń, warto nastawić się na dużo większy wysiłek na początkowym etapie trasy. Jezioro Mokre to akwen dla wprawionych kajakarzy. Od śluzy szlak zaczyna jednak wynagradzać początkowe trudy. Długość tego etapu to nieco ponad 12 km, a na pokonanie trasy trzeba zarezerwować od 2 do 3 godzin.

Krutynia – etapy spływu

Spływ Krutynią to zróżnicowana trasa, którą podzielono na kilka krótszych odcinków. Oto proponowane etapy:

  • Sorkwity-Dłużec,
  • Dłużec-Babięta,
  • Babięta-Spychowo,
  • Spychowo-Zgon,
  • Zgon-Krutyń,
  • Krutyń-Ukta,
  • Ukta-Iznota,
  • Krutyń-Iznota.

Spływ kajakowy Krutynią trasa Zgon-Krutyń – opis

Trasa ma swój początek w miejscowości Zgon. Uczestnicy startują z południowej części Jeziora Mokrego. Zalecamy, by płynąc w kierunku północnym, akwen ten pokonywać poruszając się raczej przy prawym brzegu. Pierwszą atrakcją jest rezerwat przyrody Królewska Sosna. W dalszej części (mniej więcej w połowie jeziora) mijamy dwie wyspy. To charakterystyczny punkt, za nimi bowiem znajduje się pole namiotowe (po prawej) oraz stanica wodna w Cierzpiętach (po lewej stronie). Łącznie na jeziorze znajdują się trzy wyspy, z których jedna była zamieszkana w średniowieczu.

Płynąc dalej na północ, ciągle jesteśmy w krainie rezerwatów. Po około 7 km od miejsca startu trafiamy na śluzę, gdzie kajak należy przenieść 10 m z prawej strony. Chwilę później konieczna jest druga krótka przenoska. Po niej przed uczestnikami spływu otwiera się najpiękniejsza część szlaku – Jezioro Krutyńskie. W tym miejscu znajduje się też granica rezerwatu Krutynia (pokrywa on obszar, znajdujący się wzdłuż fragmentu szlaku Krutyni).

Początkowy fragment Jeziora Krutyńskiego wynagradza wszelkie trudy poniesione na zmaganiach z Jeziorem Mokrym. Do tego kajakarze często spotykają tu rybołowa, bielika lub inne ptaki.

Dalej jezioro przechodzi w rzekę Krutynię – leniwą, płytką, szeroką i wypełnioną krystalicznie czystą wodą. Niewielkim utrudnieniem mogą być leżące na dnie kłody. Po pokonaniu kolejnych 2 km, trasa kończy się (przy naszym polu namiotowym).

Szlak kajakowy Zgon-Krutynia – wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Szklak rzeki Krutyni na odcinku Zgon-Krutyń liczy sobie nieco ponad 12 km. Ma charakter jeziorowo-rzeczny i w większości przebiega przez Jezioro Mokre, które jest jednocześnie jednym z największych oraz najbardziej problematycznych na całym szlaku Krutyni. Przepływając przez jezioro, uczestnicy spływu powinni stosować podstawowe środki bezpieczeństwa. Przy wietrznej pogodzie należy trzymać się blisko brzegu, a gdy warunki ulegną pogorszeniu, zejść na brzegi i tam przeczekać zawieruchę. W przypadku niekorzystnej prognozy (przewidywany silny wiatr) należy zrezygnować ze spływu.
social mediasocial mediasocial mediasocial media
Przyjedź
Mapa zaprowadzi
NIP: 7421892028
REGON: 510972866