Kajaki Krutyń Nadolny Mazury
Kajaki Krutyń Nadolny Mazury

Trasa kajakowa Ukta - Iznota

Spływ kajakowy Ukta-Iznota jest odcinkiem znacznie dłuższego, wielodniowego szlaku, który wyznacza rzeka Krutynia. Odcinek ten jest nazywany "Mazurską Amazonką", a czas na jego pokonanie to średnio 3-4 godziny. Trasa liczy 15 km i bywa wybierana na weekendowe spływy z noclegiem w miejscowościach, które uczestnicy mijają po drodze. Przed wyruszeniem w trasę zachęcamy do zapoznania się z jej opisem oraz zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Spływ kajakowy Ukta-Iznota – opis trasy

Spływ kajakowy rozpoczyna się w miejscowości Ukta. Jeśli ktoś, kontynuując szlak, dopłynie aż tu, zauważy, że charakter rzeki znacząco się zmienia. Koryto się zwęża, staje się dość kręte, nurt jest głębszy, a wiele powalonych drzew sprawia, że całość prezentuje się wręcz egzotycznie. Leżące wszędzie zwalone pnie nie są jednak przeszkodą nawet dla początkującego kajakarza. Można je łatwo ominąć.

W tym miejscu na uwagę zasługuje coś innego. Brzegi są trudno dostępne, bo porośnięte gęsto bujną roślinnością (m.in. brzozami, olszynami, osikami czy jarzębinami). Korony drzew tworzą nad nurtem swoisty baldachim, co jest szczególnie ważne latem, gdy przyda się trochę wytchnienia od upału.

Nieco dalej, już za Uktą widoczne są ruiny zniszczonego mostu. To pozostałość po zawierusze II wojny światowej. Kilka chwil później spływ kajakowy prowadzi uczestników do widocznej na prawym brzegu stanicy wodnej PTTK, a później do rezerwatu "Dolna Krutynia". Warto zaznaczyć, że z każdą chwilą spływ staje się coraz atrakcyjniejszy. W rezerwacie Krutynia jest kręta i wyraźne szersza (czasem nawet 30 m), a jej głębokość wynosi około 7 m.

Po chwili wyraźnie widoczne będzie to, że drzewa oddalają się od brzegu. Wprawne oko może wówczas wśród przybrzeżnej roślinności dostrzec rzadkie gatunki ptaków, takich jak choćby rybołów, bielik, puchacz, derkacz, żuraw czy zimorodek.

Rzeka, meandrując, prowadzi kajakarzy do miejscowości Nowy Most, by zaraz potem powrócić na obszary dzikiej przyrody.

Kiedy drzewa zaczną wypierać roślinność porastającą brzegi, a obszary trzcinowisk się zmniejszą, będzie to sygnał, że zbliża się malownicze Jezioro Gardyńskie. Po wpłynięciu na akwen należy trzymać się prawej strony. Po około 300 m oczom uczestników spływu ukaże się wąski przesmyk, który zaprowadzi ich wprost na Jezioro Malinówko.

Dalej trzeba kierować się w lewo. Krutynia przechodzi w Iznocką Strugę (inaczej zwaną Czarną Wodą). Koryto staje się szersze, a brzegi coraz bardziej zalesione. Przy brzegach pojawiają się szerokie pasma sitowia. Niedługo później spływ kajakowy Ukta-Iznota dobiega końca.

Do Iznoty można wybrać się też dłuższym szlakiem z miejscowości Krutyń. Kajakarz mija wówczas Uktę mniej więcej w połowie trasy.

Spływy Krutynią Ukta-Iznota – wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Kajaki na tej trasie pokonują typowo rzeczno-jeziorowy odcinek, przebiegający przez teren rezerwatów: Krutynia Dolna oraz Pierwos. Szlak w większości biegnie przez tereny bagienne oraz częściowo przez jeziora. Trasa jest bardzo urokliwa i w zasadzie poradzi sobie z niej każdy. W wietrzne dni ostrożność należy zachować na płyciznach delty Krutyni (w miejscu jej ujścia do Jeziora Gardyńskiego).
social mediasocial mediasocial mediasocial media
Przyjedź
Mapa zaprowadzi
NIP: 7421892028
REGON: 510972866