Kajaki Krutyń Nadolny Mazury
Kajaki Krutyń Nadolny Mazury

Trasa kajakowa Krutyń - Ukta

Spływ Krutynią jest bardzo popularną atrakcją turystyczną. Wiele osób zadaje sobie pytanie, który odcinek najlepiej nadaje się dla początkujących? Odpowiedź jest prosta – spływ Krutyń-Ukta. Jest on najczęściej wybieranym odcinkiem głównie dlatego, że fragment ten należy do najbezpieczniejszych na całej trasie. Czas trwania spływu wynosi od 2 do 3 godzin, a kajakarze mają do przepłynięcia około 13 km.

Spływ Krutynią trasa Krutyń-Ukta – opis

Trasa startuje z naszego pola namiotowego, by po chwili doprowadzić uczestników spływu do pierwszego przymusowego przystanku. Jest nim młyn wodny z XIX wieku w Zielonym Lasku. Tu należy przenieść kajaki prawą stroną na odcinku około 60 m. Nurt jest tu wartki, ale koryto szerokie, dlatego poruszanie się tym odcinkiem nie przysporzy trudności nawet kajakarzom o nieco gorszej kondycji.

W tym miejscu roślinność porasta zarówno oba brzegi, jak i dno, dlatego poruszając się rzeką, uczestnicy spływu mogą mieć wrażenie przebywania w akwarium. Warto wypatrywać "krwawych plam" na kamieniach – to krasnorost świadczący o czystości wody. Rzeka Krutynia jest w tym miejscu iście magiczna.

Kajaki mijają miejscowość Rosocha oraz bar, który znajduje się tuż za mostem po prawej stronie. Polecamy to miejsce, można tam bowiem zjeść pyszny posiłek i z pełnym żołądkiem ruszyć w dalszą drogę. Rzeka jest łaskawa dla łakomczuchów – nurt staje się tu bardziej leniwy, co ułatwia podziwianie dzikiego krajobrazu, rozległych łąk i nielicznych zabudowań. Krajobraz zmienia się tak szybko (drzewa ustępują trzcinom i pastwiskom), że trudno mówić o nudzie. Jeszcze przed dopłynięciem do wsi Wojnowo można skręcić w prawy dopływ i w ten sposób dotrzeć do Jeziora Duś. Na jego drugim końcu znajduje się klasztor Sióstr Filiponek (staroobrzędowego odłamu prawosławia). Jezioro stanowi ślepy zaułek, należy więc wrócić na szlak i kierować się zgodnie z biegiem rzeki (czyli w prawo).

Po dotarciu do miejscowości Wojnowo warto zatrzymać się przy drewnianym moście. W niedalekiej odległości usytuowana jest mała drewniana cerkiew. Do miejsca przeznaczenia, jakim w tym przypadku jest wieś Ukta, pozostało około 0,5 h. Tam kajakarze trafiają na drugi most, przy którym kończy się spływ.

Spływy kajakowe Krutyń-Ukta – wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Spływ Krutynią do miejscowości Ukta odbywa się na odcinku typowo rzecznym. Rzeka jest tu płytka, piękna i bezpieczna (na dużej części trasy woda ma głębokość 0,5 m). Z tego względu odcinek nadaje się również dla rodzin lub grup z dziećmi. Odcinek Krutyń-Ukta wybierają najchętniej początkujący lub mało doświadczeni kajakarze. Żaden fragment trasy nie stanowi większego wyzwania dla uczestników. Na całym odcinku spotkać można liczne punkty gastronomiczne, w których uczestnicy spływu uzupełnią poziom energii przed dalszą trasą.
social mediasocial mediasocial mediasocial media
Przyjedź
Mapa zaprowadzi
NIP: 7421892028
REGON: 510972866