Kajaki Krutyń Nadolny Mazury
Kajaki Krutyń Nadolny Mazury

Trasa kajakowa Krutyń - Iznota

Szlak kajakowy z miejscowości Krutyń do Iznoty liczy sobie 28 km, a na jego pokonanie warto zarezerwować od 5 do 7 godzin plus zwiedzanie. Jest to trasa o zmiennym charakterze. Spotkać tu można wszystko, począwszy od puszczy, łąk, bagien i wypłyceń, a na jeziorach skończywszy. Krutynia w tym miejscu to rzeka typowo nizinna o różnej głębokości. Na odcinku Krutyń-Rosocha nurt ma głębokość zaledwie 0,5 m, natomiast poniżej Ukty jest to już 7 m.Trasa kajakowa prócz tego, że stanowi fragment wielodniowego spływu szlakiem Krutyni, wybierana jest na weekendowe przygody (z noclegami w Ukcie i Nowym Moście). Osoby niecieszące się dobrą kondycją muszą dobrze zastanowić się, czy odległość nie będzie dla nich przeszkodą.

Spływ Krutynią trasa Krutyń-Iznota – opis

Trasa jest połączeniem dwóch szlaków (Krutyń-Ukta oraz Ukta-Iznota), z których pierwszy jest odcinkiem typowo rzecznym. Krutynia ma tu zaledwie pół metra głębokości, a pierwsza przenoska czeka kajakarzy już na początku, przy młynie wodnym z XIX wieku w Zielonym Lasku. Kajaki trzeba przenieść prawą stroną. Nieco dalej szlak wiedzie pośród gęsto porośniętych brzegów.

W następnej kolejności jest miejscowość Rosocha z solidnym zapleczem gastronomicznym. Na uwagę zasługuje bar, znajdujący się za mostem po prawej stronie. Można tam zjeść smaczny, domowy posiłek.

Dalej rzeka meandruje wśród łąk. Jeszcze przed dotarciem do wsi Wojnowo, można odbić w prawo na Jezioro Duś, by dotrzeć do klasztoru starowierców. Po powrocie na trasę pozostaje płynąć do Wojnowa. Tam na kajakarzy czeka drewniana cerkiew. Ukta jest jakieś pół godziny stąd.

Już za nią charakter rzeki bardzo się zmienia. Staje się ona znacznie węższa, głębsza i kręta, a mnóstwo powalonych pni może wprowadzić niejedną osobę w konsternację. Całkiem niepotrzebnie, drzewa łatwo wyminie nawet niewprawiony kajakarz. Krutynia na tym etapie prezentuje się szczególnie atrakcyjnie.

Warto zwrócić uwagę na to, że natura postanowiła dodatkowo uprzyjemnić spływ. Trudno dostępne brzegi są tu gęsto porośnięte olszynami, osikami oraz brzozami. Korony drzew splatają się nad nurtem, tworząc zacieniony korytarz, którym płyną kajaki. Cień daje nieco wytchnienia podczas letnich upałów.

Dalej, za ruinami mostu znajduje się stanica wodna PTTK oraz rezerwat "Dolna Krutynia". Na terenie rezerwatu rzeka staje się szersza i bardziej kręta. Jej głębokość to 7 m. Uczestnicy wpływu wkraczają do krainy rybołowa, bielika, puchacza i zimorodka. Kajakarzy czeka chwilowy powrót do cywilizacji (miejscowość Nowy Most tworzą nieliczne zabudowania) oraz ponowne rzucenie się w gąszcz dzikiej przyrody.

Następnym punktem na trasie jest Jezioro Gardyńskie. Należy zachować ostrożność na mieliznach znajdujących się w miejscu, gdzie rzeka uchodzi do tego akwenu. Jezioro jest bardzo malownicze, a pokonując je, warto trzymać się prawej strony. 300 metrów dalej znajduje się przesmyk prowadzący do Jeziora Malinówko.

Rzeka Krutynia zamienia się w Iznocką Strugę (Czarną Wodę), a jej koryto poszerza się, by zaprowadzić kajakarzy do końca tego etapu, czyli do miejscowości Iznota.

Trasa spływu Krutynią – wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Spływ kajakowy Krutynią (trasa Krutyń-Iznota) to bezpieczny odcinek wielodniowego szlaku. W przypadku przestrzegania zasad korzystania z kajaka zagrożeniem nie są nawet głębsze fragmenty oraz niewielkie jeziora. Z punktu widzenia trudności szlak polecany jest również początkującym kajakarzom, jednak z uwagi na długość (28 km), do wybrania tej opcji zachęcamy osoby zaprawione i mające pewność co do swojej kondycji.
social mediasocial mediasocial mediasocial media
Przyjedź
Mapa zaprowadzi
NIP: 7421892028
REGON: 510972866